Aileler İçin

Bipolar bozukluğunuz varsa bunu ailenize anlatmanız ve onların sizin rahatsızlığınızı anlaması zor olabilir. Bipolar bozukluğu olan biriyle yaşıyorsanız, ona yardım etmek isteyebilirsiniz ya da depresyon veya mani dönemlerinde siz de yoğun sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bu bölümde bipolar bozukluğu bulunan yakınınızı ya da arkadaşınızı anlamak için ya da ailenize bipolar bozukluğu anlatmak için yardımcı olacak birkaç ipucu bulabilirsiniz.

Genellikle bipolar bozukluğu olan kişilerin yakınları bu durumu öğrendiğinde bir psikiyatik bozukluk olduğu için kişiyle bozukluğu özdeşleştirmeyip davranış değişimini kişiliğine ve alışkanlıklarına yorabilirler ya da aşırı özdeşleştirip aşırı korumacı bir iletişim tarzı göstererek her davranışını bipolar bozuklukla ilişkilendirebilirler. Her davranışı bipolar bozukluğu olan kişinin kişiliğine ya da bilinçdışına yordayan yakınlar, kişinin bu bozukluk üzerinde kontrolü olduğunu düşünürler ve kendini değiştirerek bu durumu da değiştireceğini zannederler. Böyle yakınlar ve arkadaşlar, genellikle aşırı eleştiren kişiler olabilir.

Bunun yanında yakınlarınız, her davranışını gözetleyen ve size çocukmuşsunuz gibi davranan aşırı korumacı bir üslupla davranabilir. Böylece yakınlarınıza gündelik yaşamınızda her hareketiniz, bipolar bozukluğun bir göstergesi gibi gelebilir. Mesela her duygusal anınızda bunun bipolar bozuklukla alakalı olduğunu söyleyebilirler. Bu aşırı korumacı tutumlarından rahatsız olduğunuzu söylediğiniz zaman bile bunu bipolar bozukluğun bir etkisi olarak ele alabilirler.

Bipolar bozukluğun ne olduğu ile ilgili ailenizi bilgilendirin. Bipolar bozukluğu olan bir yakınınız varsa bu konuda doğru kaynaklardan bilgi edinin.

Bipolar bozukluk konusunda ailenizi bilgilendirmek, çoğu sorununuzu çözecek etkili bir yoldur. Eğer size inanmıyorlarsa terapistinizin ailenizle görüşmesi daha etkili olabilir (zaten terapistiniz bir aile bilgilendirme seansı yapacaktır). Özellikle bipolar bozukluğun biyolojik temelli, genetik geçişli bir bozukluk olduğunu ailenize belirtirseniz depresyon dönemlerinde sizi ‘tembel’ olmakla itham etmek yerine bunun sizin elinizde olmayan bir depresyon belirtisi olduğunu anlamaları daha da kolaylaşır.

Eğer bipolar bozukluğu olan bir yakınınız varsa bu konuda bilgilenmek istediğinizi ona belirtebilirsiniz ya da siz kendiniz araştırabilirsiniz. Bu konuda çalışan doktorların ve terapistlerin sitelerinden faydalanabilirsiniz. Aileler için yapılan psikoeğitim gruplarına bakabilir ve bu gruplara katılabilirsiniz; böylece en doğru bilgiyi edinme fırsatı elde edersiniz.

Ailenizle iletişim sorunları yaşıyorsanız, profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

Ailenizle zaman zaman iletişim sorunları yaşayabilirsiniz ya da bipolar bozukluğu olan yakınınızla tartışmalarınız olabilir. Bunları aşmak için profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Bir psikoterapist yardımıyla bu sorunları çözebilirsiniz. Aile içi iletişim problemleri, bipolar bozukluğu olanlar için en büyük stres faktörlerinden biridir ve bipolar bozukluğun kötü seyrine, daha çok depresyon ve mani dönemine neden olabilir. Bu nedenle profesyonel bir yardımla bu iletişim problemlerini aşmanızın hem sizin için hem aileniz için yararı olduğunu göreceksiniz.