Bağımlılık

ABD’de yapılan bir çalışma, bipolar bozukluğu bulunan kişilerin üçte ikisinin madde kullanımı sorunu yaşadığını, bunlardan üçte birinin aktif madde kullanımının bulunduğunu göstermiştir. Genellikle madde olarak belirtilen alkol olmakla birlikte kokain ve esrar da sık kullanılanlar arasındadır. Bunların yanında yazılan ilaçları aşırı kullanma gibi yine madde kötüye kullanımı sayılan durumlar da görülmektedir.

Bu ve bunun gibi durumlar bipolar bozuklukta madde kullanımı sorunu olarak geçmektedir. Madde kullanımı ile ilgili herkesin farklı gerekçeleri olsa da klinisyenler arasında çokça kabul görülen açıklama, bipolar bozukluğu olanların madde kullanımı ile kendilerini tedavi etmek istedikleridir. Madde kullanımı, kişinin sorununu unutturacak veya bir şekilde geçirecek, iyi hissettirecek kısa bir an yaratabilir.

Madde kullanımınız olduğunu düşünüyorsanız, bunu psikiyatristinizle ve terapistinizle paylaşmanızda yarar var. Çünkü bu şekilde, bu sorundan kurtulmak için çeşitli yolları bulabilirsiniz.