Depresyon İlaç Tedavisi

Depresyonda işe yarayan ilaçların bazıları bipolar depresyonda etkili olmamaktadır ya da maniyi tetiklediği için yazılmaz. Bu nedenle unipolar yani tek uçlu depresyonun yanında bipolar depresyonu ile ilgili ilaçları da buraya ekledik.

İlk olarak balık yağı (omega 3), hafif derecede depresyona iyi gelmektedir ve doğal bir maddedir. Bu nedenle depresyonda doğal bir seçenek olarak düşünülebilir. Unutulmaması gereken tek şey, doktorunuz tarafından kontrollü olarak kullanmanızdır. Çünkü depresyon seviyeniz ciddi ise balık yağı aslında depresyonunuzu geçirmekte pek etkili olmaz. Balık yağı (omega 3) ihakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Lamotrijin, özellikle bipolar depresyonunda işe yarayan bir ilaçtır. Bu nedenle depresyonun daha fazla görüldüğü bipolar II bozuklukta ve depresyonun daha etkili olduğu bipolar I bozukluğu bulunanlarda kullanılan bir ilaçtır. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

Antidepresanlar, genel olarak unipolar depresyonda ve bir duygudurum dengeleyici ya da atipik antipsikotik ile birlikte bipolar depresyonda yazılır. Farklı antidepresanların farklı sınıflandırmaları bulunmaktadır. SSRI antidepresanlar için burayı, MAOI antidepresanları için burayı, trisiklik antidepresanlar için burayı tıklayınız.