Egzersiz

Egzersiz, depresyon ya da bipolar olsun herhangi bir duygudurum bozukluğu bulunan her kişi için oldukça önemlidir. Hem depresyonun yaşamın aktifliğini bozan döngüsüne girmenizi önler hem de yaşamı daha kaliteli yaşamanıza olanak sağlar. Belirli periyodlarla egzersizin mutluluk hormonları salgılattığı bilinmektedir. Bunun yanında bazı araştırmalar depresyonda etkisini de göstermiştir.

2000 yılında Blumenthal ve arkadaşlarının yaptıkları araştırmada major depresyon tanısı konulan 156 kişi, 3 gruba ayrılmıştır. Bu gruplardan biri egzersiz grubu (16 hafta boyunca her hafta, haftada 3 gün), ikinci grup sertralin (Zoloft®) etken maddeli antidepresan alan grup, üçüncü grup da ikisini alan gruptur. 16 haftanın sonunda egzersiz ve antidepresan gruplarının %60’ı depresyon kriterleri göstermeyip daha iyi hissettiklerini belirtmişlerdir. Hem egzersiz hem de antidepresan alan grup diğer iki grup kadar iyileşme gösterememiştir. 6 ayın sonunda egzersize ve aktif bir yaşam biçimine devam eden kişilerin antidepresan alanlardan daha yüksek seviyede yaşam uyumu olduğu ve depresyon belirtileri yaşamadığı gözlenmiştir.

Egzersizin duygudurumda olumlu bir etkisi vardır ve kas gevşemesi, düzelmiş bir uyku ve kortizol gibi stres hormonlarının azalması gibi etkilerinin bulunduğu bilinmektedir. Bu nedenle eğer bir duygudurum bozukluğunuz varsa, egzersizi gündelik yaşamınıza eklemenin olumlu etkisini illa ki göreceksiniz. Bipolar bozukluğu olan kişilerin, bu bozukluğu olmayanlara göre daha az aktif bir hayat yaşadıkları, daha az egzersiz alışkanlıkları olduğu bilinmektedir. Fakat telaşlanmayın, farkında olmak, sadece ilk adımdır. Bir diğer adım ise düzenli olarak yapacağınız aktiviteyi seçmek olabilir.

Çoğu kişi egzersiz denince pahalı bir spor salonuna yazılma ya da pahalı ekipmanlar alma gibi bir şey düşünebilir, böyle düşünmek de gayet doğal; çünkü egzersiz de günümüzde bir sektör olmuş durumda. Fakat hangi fiziksel aktiviteyi seçtiğiniz önemli değil, aerobik, yoga, yürüyüş, bisiklete binme, evde yaptığınız düzenli hareketler, koşma ya da herhangi bir spor da fiziksel aktivitedir. Sizin seçtiğiniz ve sevdiğiniz bir aktivite olması yeterlidir. Bu aktivitenin düzenli olması demek, haftada en az 3 defa yapılıyor olması demektir.

Genelde egzersize başlanır; ama ilerisi gelmez. Çoğu kişi egzersizin düzenli olması noktasında sıkıntı yaşar. Bunu aşmak için, egzersizi her gün aynı saatte yapabilirsiniz, egzersizi tek başınıza yapmak yerine eşinizle, aileden biri ile ya da bir arkadaşınızla birlikte yapabilirsiniz. Aynı zamanda işyerinde ya da apartmanda asansör yerine merdivenleri seçerek bile kendinizi fiziksel olarak aktifleştirebilirsiniz.

Düzenli egzersiz yapmaya başladıktan bir süre sonra da o egzersize ilginizi ya da motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz. Araştırmalara göre bir fiziksel aktiviteye başlayanların yarısı 6 ay sonra o aktiviteyi devam ettirmez. Bu nedenle böyle bir durumda fiziksel aktiviteyi nasıl devam ettireceğinizi önceden düşünmenizde fayda var. Mesela dışarıda yürüyüş ya da koşu egzersizi yapıyorsanız, soğuk kış günlerinde devam ettirmekte zorlanabilirsiniz. Böyle dönemlerde yakınlardaki bir dans kursuna yazılmak, evde düzenli hareketler yapmak ya da daha farklı bir fiziksel aktiviteye yönelmekte fayda olabilir.