MAOI Antidepresanlar

MAOI, İngilizce isminin kısaltması olarak geçer, Türkçesi Monoamin Oksidaz İnhibitörüdür. Bir depresyon giderici ilaç sınıfını tanımlar. Doktorunuz bazen bir duygudurum dengeleyicinin yanına antidepresan da kullanmanızı önerebilir. Söz konusu bipolar bozukluk olunca, antidepresan kullanımı mutlaka bir duygudurum dengeleyici veya atipik antipsikotik ile birlikte alınmalıdır. Ülkemizde bu sınıfa girebilecek tek ilaç moklobemiddir. 150-300 mg’lık tabletleri vardır ve günlük doz 300-900 mg arasındadır.

Diğer antidepresanlarla yan etkiler ya da etkisizlik olduğunda doktorunuz size MAOI sınıfından bir antidepresan önerebilir. MAOI sınıfı antidepresanlar, amino asitlerden tiramin içeren yiyecek ve içeceklerle (eski kaşar, sosis, bazı şaraplar) kullanılmamalıdır. Antidepresanlar her üç kişiden birinde cinsel yan etkiler yapabilirler. Bunlar, cinsel istek azalması ve özellikle erkeklerde orgazmın gecikmesidir.

Antidepresanlar duygudurum dengeleyici ile birlikte kullanılmadığı zamanlarda mani veya hızlı döngüye neden olabilir. Kilo alımı, uykusuzluk (insomnia), baş ağrısı ve sık tuvalete çıkma, MAOI’ların diğer yan etkileridir.