Metabolik Sendrom

Metabolik sendrom, ilk olarak kalp rahatsızlıkları ile doğrudan bağlantılı olan bir durum olarak karşımıza çıkar. Metabolik sendrom tam olarak bel bölgesi yağlanması, yüksek kötü kolesterol ve düşük iyi kolesterol, yüksek kan basıncı ve kişinin vücudundaki insüline yüksek direnci ile tanımlanan bir durumdur. Aynı zamanda duygudurum bozuklukları ile de ilişkilidir.

Bel bölgesi yağlanması, metabolik sendromun klasik göstergesidir. Aynı zamanda düşük-yoğunluktaki kolesterol (LDL), kalp rahatsızlığı riski ile yakından bağlantılı kötü kolesteroldür. Onunla bağlantılı trigliserid de metabolik sendromda yüksektir. Yüksek-yoğunluklu kolesterol (HDL) olan iyi kolesterol ise kişiyi kalp rahatsızlıklarına karşı korur ve metabolik sendromda bu kolesterolün düştüğü görülür. Kan basıncı da metabolik sendromda yüksektir. Bunun nedeni tam olarak bilinmese de epinefrin gibi stres hormonlarının neden olduğu sanılmaktadır. Fiziksel aktivitenin olmayışı da bir neden olabilir. Bu kadar durumdan sonra hücrelerinize kandan glukozu aktaran insüline de hücreleriniz gerekli tepkiyi vermemeye başlar ve insülin direnci oluşur. Hücreler, glukozu almadıkça kanınızda glukoz seviyesi artar. Böylece fazla insülin salınımı oluşur ve hücrelerinizin daha fazla insülin direnci geliştirmesine neden olur ve pankreas gerekli insülini üretememeye başlar. Bu da diyabetin başlangıcıdır. İnsülin direncinin başlıca etkenleri stres, şeker tüketimi ve egzersiz yapmamaktır.

Stres hormonu olan kortizol, karaciğerden yüksek miktarda glukoz salınımına sebep olur ve bu da depresyona neden olmaktadır. Bunun yanında depresyonun kendisi de metabolik sendroma neden olmaktadır. Depresyonda duygudurum düşer, enerji azalır, fiziksel aktivite azalır. Bu da insülin direncine ve metabolik sendroma neden olabilir. Aynı zamanda bazı araştırmalar, metabolik sendromun da depresyona neden olduğunu belirtmiştir. Bir vaka analizinde antidepresanın işe yaramadığı bir depresyon hastasında metabolik sendromu iyileştiren bir ilacın (glukofaj), depresyonu yendiği görülmüştür.

Yine beslenme ve fiziksel aktivite ile bağlantılı bir durum olarak metabolik sendrom karşımıza çıkar. Bipolar bozuklukta ve depresyonda gündelik hayatınız ve stres kadar dikkat etmeniz gereken başka bir şey de fiziksel sağlığınızdır. Çünkü beslenme ve aktivite gibi durumlar, duygudurumunuzu da etkiler.