Obezite

Depresyon ve bipolar bozukluk için kullanılan çoğu ilaç, kilo artışına sebebiyet verir. Bu aslında büyük bir problem; çünkü hem ilaçlar hem de altta yatan nedenler, bipolar bozuklukta kilo alımına sebebiyet verir. Günümüzde beslenme koşulları da bu kilo alımını obezite seviyesine kadar götürebilir.

Daha da kötüsü, bu kilo alımı, depresyonu kötüleştirmeye yarar. İnsanlara görüntüleri ve davranışları, kendileri hakkında daha olumsuz düşüncelere neden olabilir. Fiziksel aktif olmak, onlara daha rahatsız verici gibi gelir, bu nedenle daha çok oturur ve daha az aktiviteye katılırlar ve bu, daha fazla kilo alımına sebep olur. Bu döngünün içinde olmak, kişiyi obeziteye götüren sebeptir.

Aslında kilo alımı, sadece kullanılan ilaç sebebiyle değildir; günümüzde bipolar bozukluğun yarattığı koşulların da insanları kilo alımına sevk ettiğini biliyoruz. Bu nedenle özellikle bipolar bozuklukta beslenmeye özel olarak dikkat etmekte fayda var.

Günüzümün araştırmalarının sonucu, obezitenin yol açtığı sebepler olarak genetik, stres, egzersiz yapmamak ve şeker kullanımını sayabiliriz. Bu nedenle gündelik hayatta stres yaratan olayların farkında olmak ve buna göre önlem almak, stres faktörünü azaltmak açısından özellikle önemlidir. Çünkü stres, sadece kilo alımına değil; bir mani veya depresyon dönemine girmeye de sebebiyet verebilir. Aynı zamanda egzersiz ve aktif bir yaşam, bipolar bozukluğu olanların mutlaka yaşamlarına sokmaları gereken bir davranış stilidir. Egzersiz, kilo alımınızı da engeller ve bir depresyon dönemine ya da eşikaltı yaşanan depresyona karşı sizi korur. Şeker kullanımı, duygu durumunuzu da etkiler. Vücudunuz ilk şekeri aldığında kendini iyi hissetse de uzun vadede, sizi daha az aktif bir yaşama ya da pişmanlığa sebebiyet verebilir. Bu nedenle şeker kullanımını da sınırlandırmakta fayda vardır.

Hayat tarzınızda küçük değişiklikler, obezite riskinin ve kilo alımının önüne geçmenizde büyük fayda sağlar.