Öfke ve Asabiyet

Öfke ve asabiyet diye klinik bir ruhsal bozukluk tanısı olmasa da biz bu kısmı eklemek istedik (Böyle bir tanı olmasa da bazı psikologlar, klinik öfke adında tanılar arası bir durumdan söz ederler). Herkes zaman zaman öfke duygusu hissedebilir; ama bipolar bozukluğu olanlar öfke duygusuna ve öfkenin olumsuz dışavurumuna daha yatkındır. Ani öfke ve asabiyet, maninin belirtilerinden sayılabilir. Bipolar bozukluğu bulunanların %60’ı uygunsuz öfke atakları, %40’ı anormal bir şekilde öfke hissi yaşadığını belirtmiştir. Öfke ve asabiyet, ayrıca depresyonun da göstergesi olabilir.

Öfke, doğal bir tepkidir ve insanın hayatta kalmak için gösterdiği gerekli bir duygudur. Uygunsuz bir şekilde ifade edildiğinde ise yıkıcı olabilir. Öfke, bir alarm gibi çalışarak durumla ilgili bir şeylerin yanlış olduğunu size bildirir. Yaşam olayları, stres, hayal kırıklığı, korku, hınç gibi durumlarda öfke hissedebilirsiniz.

Öfkenizin farkında olmanız ve hangi durumlarda öfkenin sağlıksız olduğunu bilmeniz önemli. Aile veya işyerinde kapı çarpma, iyi servis sağlayamıyor diye kasiyere, çalışana bağırma, komşu ile kavga etme gibi durumlar hem yasal olarak hem de kişisel olarak başınızı derde sokacak öfke ifade biçimleridir. Geçmiş yaşamınızda yaşadıklarınız, alay edilme, hor görülme, aşağılanma gibi durumlar, zamanla olumsuz duygular geliştirmenize neden olabilir. Bazen olayın kendisi ya da karşınızdaki kişi değil, sizin bunun hakkındaki düşüncelerinizdir öfkeye neden olan. Bu nedenle öfkeyi tetikleyen etkenlerin farkında olmak, bunu değiştirmenin ilk adımıdır.

Eğer yoğun bir şekilde öfke ve asabiyet sorununuz varsa, duygu regülasyonu sağlayan bir terapi modeli olan diyalektik davranış terapisi ve bilişsel davranışçı terapi sizin için uygun bir tedavi modeli olabilir.