Psikoterapi Nedir?

Çoğu doktor, ilaç tedavinizin yanına bir çeşit psikoterapi de eklemeniz gerektiğini önerecektir. Ama öncelikle psikoterapi nedir ve size nasıl yardımcı olur, onu belirtelim.

Psikoterapi, ruh sağlığında ve bazen de fiziksel rahatsızlıklarda kullanılan, daha çok konuşmaya dayalı bir iyileştirme metodudur. Daha çok konuşma tedavisi olarak bilinir. Bunun yanında fiziksel bir rahatsızlığınız için doktora gittiğinizde de konuşursunuz; konuşma, sadece aracı bir faaliyettir. Psikoterapide önemli olan duygu, düşünce ve davranışlarınızdır.

Psikoterapide bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemlerle kişilerin, daha sağlıklı ve hayatlarında daha etkili olacak davranışlar geliştirmeleri sağlanır. Yargılamayan ve nesnel yaklaşan biriyle konuştuğunuzda, destekleyici bir ortam sağlanır ve psikoterapistiniz ve siz birlikte çalışarak en iyisini hissetmenizi önleyen düşünce kalıplarınızı ve davranış örüntülerinizi tanımlayıp değiştirmeye çalışırsınız.

Psikoterapi, bipolar bozukluk için ilaç tedavinizin yerine koyabileceğiniz bir alternatif değildir. Ama ilaç tedavinize yardımcı olacak ilave bir tedavidir. Hatta ilaç kullanma ve hastalığı kabullenmenizde etkili bir araçtır.