Tiroid Bozuklukları

Bipolar bozukluk ile tiroid hormonu arasında sağlam bir ilişki bulunduğunu artık biliyoruz. Tiroid bozuklukları da bipolar bozukluk gibi aileden gelen bir durumdur. Tiroid hormon değişiklikleri kişileri, bipolar bozukluk belirtileri göstermeye kadar götürebilecek seviyede olabilir.

Tiroid bozuklukları, depresyonla ilişkili bozuklukları bulunan kişilerde daha çok görülmektedir. Özellikle kadınlarda daha çok görülen tiroid hormonlarının düşük üretimi olan tiroid yetmezliği (hipotiroidizm) gibi durumlara dikkat etmeniz gerekli. Bazı kadınlar regl dönemlerinde, bazıları doğumdan sonra, bazıları ise yaşla birlikte tiroid yetmezliği geliştirmektedir.

Bazı çalışmalarda hızlı döngülü bipolar bozukluk ile tiroid yetmezliği arasında ilişki bulunsa da, diğer çalışmalar böyle bir ilişkiye rastlamamıştır. Lityum, bazı kişilerde tiroid hormonunu bastırabilir ve tiroid yetmezliğine neden olabilir. Bu nedenle özellikle düzenli kan takiplerinizde doktorunuz tiroid seviyelerinizi de –özellikle yeni bir ilaç başlangıcında- kontrol eder.

Eğer tiroid yetmezliğiniz varsa doktorunuz ekstra bir tiroid desteği düşünebilir. Fakat böyle bir durumda da hipertiroidizmi kontrol etmeniz gerekmektedir. Hipertiroidizm ileride osteoporoz geliştirmenize neden olabilir. Hipertiroidizmin regl dönemlerinde değişiklik, sıcak ve terli hissetme, kaygı, sık tuvalete çıkma gibi belirtileri bulunmaktadır. Doktorunuz kan seviyelerinizde hipertiroidizm gibi bir durum görürse tiroid desteğinizi kesmenizi isteyebilir.