Valproat – Divalproex Sodyum

Valproik asit olarak da bilinir, epilepsi ve diğer nöbet bozukluklarını iyileştirmek için geliştirilmiştir.

Amerika’da lityumdan daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. Genellikle akut durumlarda ve aynı zamanda uzun dönemli koruyucu tedavi için de kullanılır. Maninin akut tedavisinde ve karma dönemlerinde lityumdan daha etkili olduğu düşünülmektedir. Valproat’ın bipolar depresyona hafif bir etkisi bulunmaktadır. Lityum gibi intiharı önleme etkisinden söz edilmemektedir.

Valproatın 500 mg’lık tabletleri vardır ve günlük doz 750-3000 mg arasındadır.

Koruyucu düzeyi değerlendirmek için kan testi yapılmaktadır. Kanda mililitre başına 50-125 mikrogram arası bulunması yeterlidir. Koruyucu düzey 70-80 mcg civarındadır.

Valproat, karaciğerde parçalandığından, karaciğer enzimlerinde yükselmeye neden olabilir. Bu nedenle belirli aralıklarla karaciğer enzim testi ve tam kan sayımı yaptırılır.

Yan Etkileri: Bulantı, hazımsızlık, uykululuk, el titremesi olabilir; ama zamanla bu etkiler geçmektedir. Bazı kişilerde saç dökülmesi veya saçlarda incelme görülebilir. Kilo alımına neden olabilir; bu nedenle yüksek kan basıncı, kan rahatsızlıkları veya diyabette dikkat edilmelidir.

Saç dökülmesi ve saçlarda incelme için selenyum, çinko ve H vitamini içmek, kilo alımı için düzenli egzersiz ve diyet önerilir.